Zdi se mi zelo zanimivo, da mi nekateri pojavi v našem družinskem življenju v času karantene sploh niso novi. Z njimi sem se srečala vsakič, ko je prišlo do večje spremembe v družini, naj bo to rojstvo otroka, selitev ali čas bolezni. Spoznala sem, da so nekatere življenjske veščine pač dobre in da se mi bo obrestovalo, če jih slej ko prej osvojim, saj bo potem življenje lažje in znosnejše. Res mi zdaj pridejo presneto prav, ko sem se morala praktično čez noč znajti v svojevrstnem kaosu, ki je nastal ne le v naši družini, ampak po vsej Sloveniji in svetu.

Naj že kar na začetku povem, da nikakor ne trdim, da imam vse poštirkano in da mi nikoli nobena stvar ne dvigne pokrova. Oh, pa še kako mi niha razpoloženje in moj optimizem valovi kot še nikoli. A vendar, če se vračam v dobre odločitve, če uporabljam spoznanja, ki so mi že koristila v preteklosti, če upoštevam védenje o sebi, do katerega sem se dokopala, potem mi gre kar dobro in lahko preobrnem dan, ki se je prevesil na slabšo stran.

Že dlje časa načrtujem odprtje “spletne trgovine”, kjer bi bili na voljo spletni seminarji, ki sem jih v preteklosti posnela in so služili že prenekateri mamici, ki se jih je udeležila.

Tukaj so podrobnejši opisi:

SPLETNI SEMINARJI O KORISTNIH MATERINSKIH VEŠČINAH

PREVEČ JE VSEGA! – o čustveni preobremenjenosti za mame

Spletni seminar za mame o čustveni preobremenjenosti. Kako prepoznamo, da smo preobremenjene? Ali sploh obstajajo kakšna zunanja merila? “Kaj pa lahko naredim, če je trenutna situacija pač takšna? Drugi me potrebujejo.” Iz osebne izkušnje vem, da se da kljub težkim zunanjim okoliščinam vseeno veliko narediti, da si situacijo olajšamo. Vabim vas na prav nič izčrpajoč, a izčrpen (informativen), blagodejnih ukrepov poln in tolažilen spletni seminar za mame, še posebej aktualen v koronačasu, ki mu kar ni videti konca.

V spletnem seminarju boste izvedele:

  • kako “ustaviti konje” in prepoznati preobremenjenost
  • kako si nuditi “prvo pomoč”
  • zakaj smo ženske še posebej nagnjene o čustveni preobremenjenosti v odnosih
  • kateri so skriti, nevidni “mehanizmi”, zaradi katerih pride do preobremenjenosti in zaradi katerih se nam zdi, da ni mogoče drugače
  • kako prilagoditi projekte in delo svojemu počutju, osebnostnim lastnostim, težki situaciji
  • kaj je pravo olajšanje in kaj le lažno olajšanje
  • kako si nuditi sočutje v težkih situacijah, biti ljubeča do sebe
  • kaj je v koronačasu še posebej obremenjujoče in kako to omiliti

Naročilo

DA SE MI NE ZMEŠA – o iskanju jasnine v materinstvu.

Spregovorila sem o tem, kako si prizadevam, da ohranim jasne misli, se organiziram v kaotičnih časih, ohranim ravnovesje v sebi, da me ne odnaša levo in desno, pridem ponovno v stik s svojimi občutji, vrednotami, smerjo, odločitvami. Posebej težavno postane, ko sem skoraj 24 ur na dan obkrožena z otroki, ko je treba uravnavati različne potrebe otrok različnih starosti …

Svojega roba zmogljivosti ne čutimo in ne poimenujemo vse mamice enako. To me je sprva presenečalo, saj je vsaka od prijateljic, s katerimi sem se pogovarjala, drugače povedala, kje je njena meja. 

Potem pa sem se poglobila v svojo “mantro” in ugotovila, da tudi pri meni fraza “da se mi ne zmeša” pomeni zelo velik razpon doživljanj in potreb.

Najprej je tukaj občutek, da mi zmanjkuje potrpljenja, da nimam rezerve energije, iz katere bi lahko črpala v napornih trenutkih, da imam “kratko zažigalno vrvico”. To se kaže tako, da povzdigujem glas, se odzivam z jedkimi izjavami, zavračam prošnje otrok po pozornosti. Ker je meni primanjkuje – do sebe.

Potem gre za to, da bi izgubila nadzor nad dogajanjem – dejansko bi se mi zmešale stvari med seboj. Začela bi pozabljati na pomembne stvari, opustila bi dobre navade, ki dajejo našemu vsakdanu dobro strukturo, kaos bi se začel kazati na vseh področjih in bi mi rušil razpoloženje in red v celotni družini. 

Nazadnje je tukaj čisto konkreten strah pred duševno boleznijo, če bi se slabo stanje in simptomi nadaljevali dolgo obdobje – da ne bi zmogla pristnega stika s seboj in realnostjo, da bi izgubila sposobnost spoprijemanja z izzivi.

“Zmešalo se mi bo” je včasih čisto pretirana izjava – ne bom kar čez noč zrela za psihiatrično ustanovo, a trenutek, v katerem jo izrečem, je dovolj pomenljiv, da se vprašam, česa bistvenega mi je začelo primanjkovati. Moram na zrak? Mi manjka gibanja? Slabo spim? Že dolgo nisem bila v tišini? Si moram kaj pomembnega zapisati? Bi mi pomagalo, da bi svoje občutke izrazila s pisanjem ali globokim pogovorom? Mi manjka spremembe? Občutka svobode? Potrditve? Sem izgubila stik s svojo duhovnostjo? 

Se mi javlja kakšno nerazrešeno vprašanje, boleče občutje iz preteklosti? Kdaj in kje lahko temu posvetim čas in prostor, da mi ne meša štren v sedanjih odnosih? 

Pogosto ženskega “norenja” okolica ne vzame dovolj resno – rekli bodo, češ “spet ima enega tistih dni”. A pomembno je, da ta občutek, da izgubljamo nit s seboj, vzamemo resno same. 

Naročilo

ZAPISUJEM, TOREJ SEM

Zapisovanje pomaga v materinskem življenju – k večji jasnosti, zbranosti, učinkovitosti, zavesti, miru, povezanosti … Opažam, da si mamice vedno več upamo priznati (sebi in drugim) o pravi naravi materinstva. O tem priča tudi porast materinskih blogov, kjer si damo duška v ustvarjalnosti, izražanju in izkazovanju medsebojne podpore. Nekaj je v pisanju, kar nas premakne, kar nam omogoči “drugo raven zavesti”, kar nas potolaži, nas dvigne. In nas nenazadnje spomni tudi, kaj še moramo postoriti, na telefonsko številko, na seznam potrebnih stvari v kuhinji …

Naročilo

IMAM VES ČAS NA TEM SVETU

“Ana, odgovori na čudežno vprašanje: KDAAAAAAAAJ??? Kdaj vse to??? :)„ To vprašanje, ki ga je tako neposredno zastavila zvesta članica kluba S TEBOJ SEM,  zelo pogosto dobivam v takšni in drugačni obliki. Imam ves čas na tem svetu. Kaj to pomeni? Kako ga lahko izkoristim? Kako ga podarjam svojim otrokom, pa ga ne zmanjka tudi zame, za odnos z možem, za smeh, za branje, za … ah, tisoč in eno stvar?!

Naročilo

ZBRANA MAMA ALI ŽIVLJENJE V CELOZASLONSKEM NAČINU

Kako v kaosu vsakodnevnih skrbi ohranimo občutek zase, gojimo sposobnost nedeljene pozornosti do otrok in do dela, premagujemo raztresenost in razpršenost? Kako lahko živimo življenje v celozaslonskem načinu?

Naročilo

MATERINSTVO JE RESNO DELO

Pogosto občutimo, da je naš trud v materinstvu močno podcenjen. Postavlja pa se mi dodatno vprašanje – ali si damo same priznanje za vse, kar storimo ali gojimo? Na katerih področjih rastemo kot mame? Kaj nam je materinstvo dalo, česar prej nismo imele? Katere lastnosti smo okrepile? Zakaj je materinstvo tako pomembno, ne samo za otroke, ampak tudi za družbo?

Naročilo

MAMINI PODVIGI – KAKO SE LOTEVATI VELIKIH STVARI Z MAJHNIMI OTROKI

Včasih se nam zdi, da se stvari nikamor ne premaknejo, da ničesar ne moremo, da imamo zvezane roke, da smo same in da bomo večno zaprta v ta čas in prostor z majhnimi otroki, ki toliko zahtevajo. Nekoč sem se usedla in zapisala vse stvari, ki so mi uspele, odkar sem postala mama. Presenečena sem bila nad seznamom. Kako sem ohranjala vero v idejo, v uspeh? Kako sem se lotila? Česa sem se poslužila? Kako sem ravnala z ovirami? Česa sem se naučila? In predvsem – kako sem vključila otroke?

Naročilo

RAZLOČEVANJE V MATERINSTVU
Komu naj verjamem, po kom se naj ravnam?Umetnost razločevanja pravih odločitev v materinstvu je trd oreh, ki ga poskušam ostreti v tem spletnem seminarju.

Naročilo

DRUŽINSKA KRONISTKA – O UREJANJU DRUŽINSKIH FOTOGRAFIJ

Pri nas že nekaj let za družinske fotografije skrbim jaz. Konec leta 2011 sem prvič naredila revolucijo – slike tistega leta sem dala natisniti v obliki fotoknjige. Vzelo mi je nekaj dni vztrajnega dela in odtlej jo naredim vsako leto. A proces pri nas še zdaleč ni dokončan. Ker vlogo družinske kronistke zelo dobro poznam in se jo vedno znova trudim obvladati, bi rada z vami delila nekaj dobrih praks, ki so se mi obnesle pri shranjevanju, pregledovanju in tiskanju fotografij.

Naročilo

MAMIN USPEŠEN DAN – O PRODUKTIVNOSTI IN MATERINSTVU

Kaj tebi osebno pomeni uspešen dan? Je to dan, ko uspemo veliko postoriti? Se povezati z otrokom? Se končno spočiti ali narediti kaj, kar smo si dolgo želele? Ali pa požeti sadove svojega preteklega truda?                                                                                           
Nanizam nekaj orodij za večjo produktivnost, strategij za delo z otrokom ob sebi, ter hvalim vrednost produktivnih navad oziroma ritualov.

Naročilo

USTVARJALNA MAMA –KAJ ŠTEJE KOT USTVARJALNOST Z MAJHNIMI OTROKI
Ali je ustvarjalna mama res samo tista, ki šiva pustne kostume, kuha in peče, izdeluje okrasne stvaritve z otroki? Ali ni ustvarjalnost tudi v tem, da zvabiš otroka, da se sam obleče, ga zamotiš v zdravniški čakalnici, mu poveš zgodbico, ki pripoveduje o njem? Kaj pa tista, ki ustvarja, medtem ko otrok spi? Da nahrani svojo dušo? Kako vnašati ustvarjalnost v materinski vsakdan? O ustvarjalnosti v materinstvu na tisoč in en način bomo govorile na tem spletnem seminarju.

Naročilo

MAMINA BIROKRACIJA
Spletni seminar o tem, kako si narediti sistem za lažje upravljanje z dokumenti, mejli, urniki, položnicami, komunikacijo z uradi … Za marsikoga mukotrpna tema, ki pa ji je občasno vredno nameniti nekaj ljubeče pozornosti, da imamo na dolgi rok mirnejše živce in urejene stvari -tako zasebno kot poslovno. Še druga, svetlejša plat „mamine birokracije“ pa je, ko najdemo svojevrsten način za premike na osebnem, birokratskem in poklicnem področju. Spregovorila bom tudi o tem, kako kot svojo “birokracijo” jemljem tudi na primer vaje Na svoji zemlji, trdi disk z lepimi fotografijami, “peskovnik” na svoji spletni strani, poslovni načrt z desno možgansko polovico in še marsikaj bolj zanimivega od obrazcev za CSD.

Naročilo

ODKRIVANJE IN URESNIČEVANJE SVOJIH POTREB

Materinstvo nas lahko tako posrka, da čisto pozabimo nase. Če od časa do časa ne prisluhnemo sebi, se želje in potrebe nehajo javljati ali pa postanejo destruktivne. V spletnem seminarju raziskujemo, kako lahko kljub temu, da smo na razpolago otrokom in drugim, za katere smo odgovorne, poskrbimo tudi zase in se pristno začutimo.

Naročilo

KAKO ZMOREŠ? – o vztrajnosti v materinstvu

Spregovorila bom o tem, kje črpam moč, navdih, energijo, spodbudo za vse, kar sem in kar počnem. Velikokrat sem vprašana, kako zmorem, ali pa sogovornice le od daleč izražajo občudovanje.
Predavanje ne bo namenjeno hvalisanju, ampak iskrenemu vpogledu v svoje navade in strategije, s pomočjo katerih mi uspeva ohranjati optimizem. 

Naročilo

DVOM – MAMIN STALEN SPREMLJEVALEC, O ZAVEZNIŠTVU DO SEBE

V spletnem seminarju bom spregovorila o notranjih dvomih, strahovih in razdvojenosti, ki jih sodobne mamice pogosto doživljamo, kako se podpreti v stiski, kako prenesti kritiko, kako udomačiti dvom, kako izdelati strategijo, da dosežemo pomembne stvari, kako se sprejemati pri tem, da sem nepopolna mama, kako odgovarjati na potrebe drugih in hkrati ne zanemariti svojih, kako si privoščiti “luksuz” in premagati slabo vest, kako se ljubeče in dolgoročno posvečati svojim ljubim projektom, kako biti zaveznica sama sebi in si poiskati podporo v ključnih trenutkih/obdobjih. Ob 6 otrocih in v 12 letih materinstva sem se dodobra spoznala z dvomi, ki načenjajo mamimo samozavest in samopodobo. Še posebej kočljivo je, ko se skušamo ob materinstvu lotevati tudi udejstvovanja na drugih področjih svojega življenja. Vabim vas, da se udeležite z osebnimi izkušnjami, informacijami in spodbudami nabitega spletnega seminarja.

Naročilo

IZDELAJ SI SVOJ PODPORNI SISTEM

Spletni seminar za mame pred ali sredi pomembne spremembe – pred porodom, pred nastopom nove službe, pred velikim projektom (osebnim ali družinskim, vsekakor šteje tudi karantena!). Lahko gre tudi za manjše cilje v zvezi z delom, domom, družino. Spregovorila bom o tem, kako sem se pred ali med večjimi življenjskimi spremembami pripravila ali prilagodila na obremenitve, ki so me čakale. Podala bom nasvete o tem, kako računati nase, kako si izdelati načrt, angažirati ljudi okrog sebe, premagati določene ovire, kako uresničevati zadano kljub morebitnim negodovanjem drugih, kako si krepiti in obnavljati moči.

Naročilo

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.