Načrtovanje poroda je lahko zelo težavna naloga. Lahko se vam zdi tudi pretežka, ko pomislite na vse možnosti, ki jih imate. Nekatere ženske celo menijo, da ga sploh ni vredno pisati, saj v resnici ne moremo načrtovati, kako bo porod potekal. Njihovo mnenje je, da je porodni načrt neuporaben, saj ne moremo vnaprej vedeti, ali bomo imeli težave. Toda prav to je razlog, da porodni načrt potrebujemo.

Koristen pripomoček pri pisanju je lahko tale knjiga:

Marsden, Wagner: Moj porodni načrt: popoln vodnik za varen in izpolnjujoč porod. Ljubljana: Sanje.

V njej lahko najdete izčrpen pregled vseh možnosti, ki so vam na voljo. Je tudi odlična iztočnica za nadaljnje raziskovanje.

Izoblikovati svoje želje

Ali naj napišem porodni načrt?

Kako napisati porodni načrt?

Sestavine porodnega načrta

Vzorec porodnega načrta

Uporaba porodnega načrta

Informirana izbira

Če bi šlo pri porodu vse prav, če bi vsak naredil tisto, kar ga prosite, in bi porod napredoval hitro in brez kakršnekoli situacije, ko bi se morali o čem odločiti, ne bi bilo nobene potrebe po pisanju porodnega načrta. Veste, porodni načrt ni zapisnik o tem, kako želite, da bo porod napredoval. Prav tako porodni načrt ni pogodba z vašim zdravnikom ali babico o tem, kaj se bo med porodom zgodilo.

Porodni načrt pišete predvsem zase in za to, da ugotovite, kako bi vi radi postopali med porodom. Lahko pojasnjuje, katere tehnike sproščanja želite preizkusiti, katerim posegom bi se radi izognili in kakšno vzdušje si želite v porodni sobi. Verjetno ne poznate babice, zdravnikov in sester, ki bodo ob vas pri porodu. Porodni načrt jim zato pomaga, da izvejo, kdo ste in kakšno pomoč si želite.

Ko boste sestavili porodni načrt, ga lahko uporabite kot iztočnico za pogovor s svojim zdravnikom ali babico. Ko ga prinesete s seboj na pregled, se lahko skupaj odločite, katere možnosti so najboljše in katerih možnosti nimate na voljo. To bo zdravstvenemu osebju pomagalo spoznati, kakšno vrsto podpore iščete, vam pa ugotoviti, ali je določen zdravnik/babica prava izbira za vas.

Med porodom lahko v primeru situacij, ko se je treba za nekaj odločiti, sestra, doula ali spremljevalec zelo enostavno preveri v porodnem načrtu, kako želite, da se obravnava neka težava ali vprašanje. Tako izvejo, katere možnosti bi radi preizkusili in katerim bi se radi izognili.

Kot lahko vidite, porodni načrt nima moči, da bi izsilil nek točno določen izid poroda. Njegova moč je v tem, da drugim pomaga ugotoviti, kako se odzivate tako na pričakovane kot tudi nepričakovane situacije med porodom.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.